رید چیست و چگونه کار می کند ?

اولین قسمت از آموزشی جامع درباره انواع رید و تکنولوژی رید و فریاندهایی که هنگام رید شدن قطعات رخ میدهد. ولی بعد از پیدایش رید که خود این واژه چندین کلاس طبقه بندی دارد نسبت به حجم و سرعت خواندن و نوشتن کار راحتتر شده و میتوان با مثال بالا ۱۶ عدد هارد دیسک را به یک واحد ذخیره سازی یا چندین واحد با طبقه بندی های مختلف نمود که سرعت خواندن و نوشتن بالا میرود و بنا به هر دلیلی اگر یکی از هارد ها بسوزد یا از مدار خارج شود اطلاعات حذف نمیشود و با این کار امنیت را کلید زده اید.به گیف زیر توجه کنید. خصوص در زمانی که کاربر اطلاعات و علم کافی در مورد انواع هارد سرور ها در اختیار نداشته باشد. این نوع RAID به ندرت در سازمان ها و شرکت های کلان مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع RAID به ندرت در مصارف خاص استفاده می شود و هزینه پیاده سازی آن نیز بسیار زیاد است ، بعضا به هیچ عنوان استفاده از چنین RAID ای به دلیل هزینه بسیار زیاد توصیه نمی شود ، برای مثال حداقل تعداد دیسک های مورد نیاز برای پیاده سازی RAID Level 2 عدد ۶ است ، از طرفی این نوع RAID در برخی از فرآیند های کاری I/O دیسک از خودش کارایی ضعیفی ارائه می دهد.

3d model bobsleigh sled - italy

و سرور ها است که نیازمند تجهیزات زیادی نمی باشد. برای اطلاع از قیمت هارد ذخیره ساز د ر مدل های اچ پی MSA 2040 K2R80A و تجهیزات ذخیره سازی emc میتوانید بر روی لینک های قرار داده شده کلیک کنید و به صفحه مربوطه مراجعه و مشاهده فرمایید. RAID مخفف واژه Redundant Array of Inexpensive Disks است و تکنولوژی برای ترکیب چندین هارد دیسک به یک واحد است که برای ارتقای امنیت داده و افزایش سرعت خواندن و نوشتن است که میتوان گفت بعد از ظهور این تکنولوژی مرزهای اطلاعات جابجا شد.نحوه کار raid بدین صورت است که از ترکیب چندین هارد دیسک به یک واحد ذخیره سازی است مثلا شما ۱۶ عدد هارد دارید که اگر بنا باشد هر هارد بصورت مجزا در سرور قرار گیرد ۱۶ عدد هارد دیسک برای شما نمایش داده میشود که خب به طبع این عمل در ذخیره سازی و میزبانی سایت غیر ممکن و زمانبر است چرا که هر کدام سرعت خواند و نوشتن مختلفی دارد و mount کردن ۱۶ عدد هارد دیسک به یک سایت کاری تخصصی و فوق العاده سرعت پایین میباشد, مثلا پنل مدیریت در هارد ۱ است و سایت در هارد ۲ و اطلاعات و ویدیو ها و…

همانطور که گفتیم برای پیاده سازی RAID Level 0 حداقل به دو عدد هارد دیسک نیاز داریم ، از طرفی این نوع RAID هم بصورت نرم افزاری و هم بصورت سخت افزاری قابل پیاده سازی است ، اما نکته منفی در خصوص استفاده از RAID Level 0 این است که این نوع از RAID ها قابلیت Fault Tolerance یا خطا پذیری ندارند ، یعنی زمانیکه یکی از هارد دیسک های ما از بین برود ، تمامی داده های ذخیره سازی شده بر روی سایر هارد دیسک ها نیز دچار مشکل و غیر قابل بازیابی می شوند. هر سه نوع RAID ای که در بالا عنوان کردیم امکان پیاده سازی بصورت نرم افزاری در سیستم عامل های مختلف را نیز دارند .اما RAID ها فقط این مواردی نیستند که عنوان کردیم ، ما RAID های دیگری مثل RAID Level های ۶ ، ۱۰ ، ۲ ، ۳ ، ۴ و ۷ نیز داریم حالا به سراغ معرفی انواع آنها می رویم. با ما همراه باشید تا با تفاوت های هارد سرور ها با هم آشنا شویم. RAID Level 4 نیز تا حدودی شبیه به RAID Level 5 عمل می کند با این تفاوت که ساختار Striping در این نوع RAID بصورت Block Level انجام می شود و همچنین یک دیسک بصورت اختصاصی برای Parity استفاده می شود.

۱- در RAID سختافزاری نیازی نیست که CPU درگیر محاسبات کد Parity شود و این عملیات توسط کنترلر Raid انجام میشود. RAID Level 5 به عنوان Disk Striping With Parity هم معروف است. RAID۵۳ در واقع باید RAID۰۳ نامیده شود زیرا عمل Striping آن همانند RAID۰ بوده و Segment بندی آن نیز مانند RAID۳ می باشد. با توجه به اینکه هر داده ای که قرار است بر روی دیسک ها نوشته شود در واقع دو بار باید نوشته شود ، همین موضوع باعث کند شدن این RAID می شود. استوریج با ایجاد دیسک های مجازی یعنیVdisk Virtual Disk، سوار کردن درایوها، انتخاب آرایه RAID و در صورت نیاز اضافه کردن Hot-Spare ها آماده به کار می شود. نیاز و نوع سرور باشد. در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه به مهمترین زیر دسته های فروش سرور hp پرداخته و مختصری از مهمترین اطلاعات هریک را خدمت شما ارائه دهیم ؛ با ما همراه باشید! در كامپيوتر ها ، حافظه رم بيشتر به عنوان ماژول مانند DIMM يا SO-DIMMs sodimm نصب مي گردد و در تلفن ها و تبلت ها معمولا اين حافظه روي دستگاه به ادغام شده مي باشد و ما نمي توانيم آن را روي دستگاه برداريم يا حذف كنيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *