سرور اچ پی HPE ProLiant DL360 Gen9 Q9A01A – فروشگاه اینترنتی ایران تدبیر

Hp EliteBook 820 G3 بنیان اصلی HPE Synergy با رویکرد Composable و ماژولار بنا شده است و در صورت نیاز به هر ماژولی، قابلیت افزودن و یا ارتقاء آنها براحتی فراهم شده است. برای پیاده سازی این نوع RAID به حداقل 4 عدد هارد دیسک نیاز می باشد، بنابراین هزینه بیشتری را برای شما در برمی گیرد. معایب: درRAID0 اگر حتی یک دیسک از بین برود کل دیتا تحت تاثیر قرار می گیرد و قابل استفاده نمی باشد. هزینه راه اندازی این نوع Raid حتی از Raid 5 و Raid 6 هم گران تر است و نیمی از فضا برای کپی دیتاها استفاده می شود. سرعت نوشتن اطلاعات به دلیل محاسبات Parity حتی از Raid 5 هم کمتر است. و از هر Raid set در شکل زیر تحمل خرابی 2 دیسک است طبیعتا سرعت نوشتن اطلاعات در این Raid کمتر از Raid50 است چرا که به جای یک Parity در واقع دو Parity ایجاد می شود و مناسب برای آرشیو داده ها، بک آپ گیری از اطلاعات و یا زمانی که نیاز به در دسترس بودن خیلی زیاد (High Availability) باشد. این مشترک بودن فضای ذخیره سازی داده ها باعث می شود که فقط یک منبع برای ذخیره سازی داده های سرورهای موجود در Failover Cluster وجود داشته باشد و این از به وجود آمدن تناقض و ناهماهنگی در این داده ها جلوگیری می کند.

قابلیت اطمینان، قابلیت کارکرد و در دسترس بودن تقریبا مستمر، با پشتیبانی از یک گارانتی جامع، آن را برای هر ایده ای مناسب مرکز داده کرده است.سرورهای Hp چندین سری و رده دارند و در چندین نسل تولید شده اند. معایب : به دلیل اینکه در این روش خود سیستم عامل وظیفه اجرا و مدیریت RAID ها را بر عهده دارد، به دلیل استفاده از منابع سیستم، باعث کندی و کاهش کارایی می شود که البته این کاهش کارایی تا حد زیادی به نوع RAID ای که استفاده می نماییم هم بستگی دارد. Raid50 که ترکیبی از Raid5 و Raid0 است.ترکیبی از توزیع Parity یا Raid5 به همراه Striping یا Raid0 است و برای راه اندازی این Raid نیاز به 6 دیسک است.این Raid برای نوشتن اطلاعات Performance خوبی دارد و همچنین محافظت از اطلاعات بسیار قوی تر شده است و سرعت بازسازی یا Rebuild آن بسیار بیشتر از Raid5 است و فضای ذخیره سازی هم بسیار افزایش پیدا کرده است. این مدل SSD به گونه ای طراحی شده اند که توانایی گنجایش 6 حالت را در یک سلول دارا می باشند بدین معنی که یا 3 بیت اطلاعات در داخل آنها ذخیره سازی کنند و یا 3 بیت صفر در داخل هر سلول وجود داشته باشد.

Raid مخفف کلمه ی Redundant Array of Inexpensive Disks به معنی آرایه کم هزینه از دیسک های ارزان قیمت می باشد و به مجموعه ای از هاردها که با الگوریتم ها و روش های خاصی یک دیتا را ذخیره می کنند گفته می شود. اضافه نمودن هارد درایو به کامپیوتر علاوه بر این که فضای ذخیره سازی شما را افزایش می دهد، موجب افزایش سرعت سیستم شده و در هنگام بروز مشکل در هارد درایو، به بازیابی آن کمک بسیاری می نماید. در این نوع RAID هنگامی که داده ها بر روی دیسک ها نوشته می شوند همزمان نوعی داده به نام Parity (به منظور بازیابی اطلاعات در صورت بروز مشکل)، به صورت منظم بر روی دیسک های دیگر نوشته می شود که با استفاده از این قابلیت در صورتیکه یکی از هارد دیسک های ما دچار مشکل و اختلال شود، داده ها از سایر دیسک های موجود قابل بازیابی خواهد بود. در این نوع نیاز به دو عدد دیسک داریم و دیتا به صورت mirror (در واقع هر بلوک آینه بلوک دیگر می باشد) اطلاعات یکسان همزمان دقیقا روی هر دو دیسک نوشته می شوند. در روش نرم افزاری ابتدا نیاز به نصب سیستم عامل و سپس راه اندازی RAID است ولی در سخت افزاری قبل از راه اندازی سیستم عامل میتوان RAID ایجاد نمود.

در اینجا قابلیت Mirror کردن RAID 1 با قابلیت Striping در RAID 0 ترکیب شده اند و بهترین حالت کارایی یا Performance را با استفاده از این RAID تجربه خواهید نمود. امنیت اطلاعات و داده ها با Mirror کردن اطلاعات(Raid0) فراهم می شودو همچنین با Striping یا Raid1 سرعت انتقال انتقال بهیود پیدا می کند. این قطعات به عنوان مخزن جمع آوری اطلاعات ، مکانی برای گرد آمدن همه داده های دیجیتالی بوده و زمانی که کاربری هر نوع فایلی را در سرور ذخیره می کند ، در حقیقت بر روی هاردهای سرور آن را سیو کرده است . یکی از معایب آن نیاز به Raid Controller های خاص و پیچیده است که این نوع Raid را پشتیبانی کنند و در دستگاه های ذخیره سازی هم باید این نوع Raid را پشتیبانی کنند. معایب: برخلاف RAID نرم افزاری، RAID سخت افزاری نیاز به سخت افزار خاص دارد که به همین علت، باعث افزایش هزینه می شود. البته این Controller های سخت افزاری معمولا روی سرورهای سخت افزاری وجود دارد. کاربرد: سیستمعامل، پایگاه داده با تغییرات کم و در کل اطلاعات حساسی که سرعت خواندن و امنیت بالا در آنها اولویت دارد و حجم نوشتن روی دیسک کم است. چند نکته: در نوع سخت افزاری وقتی RAID انجام می دهیم در نهایت خروجی به عنوان یک Disk به سیستم عامل معرفی می شود و سیستم عامل عملیات پارتیشن بندی را روی این دیسک انجام می دهد و برای نوشتن دیتایش را به Controller تحویل و بقیه امور توسط Controller انجام می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.