سرور HP DL380 G10 – خرید و فروش سرور اچ پی HPE DL380 GEN10

خانواده Ryzen 9 آخرین سری جادوی رایانه ای AMD است که در 12 هسته و 24 رشته بسته بندی می شود و یک حد وسط بین Ryzen 7 و Threadripper است. در حالت کلی دو نوع RAID سخت افزاری و نرم افزاری داریم، RAID های نرم افزاری توسط سیستم عامل های استفاده شده در سرورها انجام می پذیرد و RAID های سخت افزاری توسط دستگاههایی که مختص RAID بندی ساخته شده اند انجام می پذیرد حالا در این بین یک سوال پیش میاید و آنهم این هست که هدف از ایجاد یک دستگاه بعنوان دستگاه RAID بندی چیست؟ به RAID 1 همانا Mirror گفته می شود و حداقل بر روی 2 دیسک و حداکثر نیز بر روی 32 دیسک انجام می شود و توضیحش بدینصورت می باشد که فرض کنیم که می خواهیم این نوع از RAID را بر روی 2 دیسک با ظرفیت 1T انجام دهیم، سیستم بصورت اتوماتیک این دو دیسک را تبدیل به یک دیسک مجازی Logical با ظرفیت 2T می کند و باز هم اطلاعات بصورت بسته های 64k بر روی سطح دیسک ذخیره می شود اما این بار نحوه ذخیره اطلاعات بدینصورت می باشد که تمامی اطلاعات در دیسک اولی ذخیره می شود و همزمان بصورت اتوماتیک یک کپی از اطلاعات با تمامی جزئیات در دیسک دومی نیز ذخیره می شود که در اینصورت اگر بنا به هر دلایلی یکی از دیسک ها خراب و یا سوخت نگران از دست دادن اطلاعات نخواهیم شد چونکه یک کپی از اطلاعات در دیسک دیگری هست و سیستم می تواند بر اساس آن اطلاعات به کار خود ادامه دهد، اما تنها مشکلی که شاید این نوع از RAID داشته باشد کندی سرعت در عملیات خواندن و نوشتن می باشد که تا حدودی سرعت خواندن و نوشتن در این نوع از RAID کم می باشد.

جواب این سوال را بدینصورت می توانیم پاسخ دهیم: فرض کنیم یک انمیشین کار و یا گرافیگ کار یک طرحی را بر حسب سفارش مشتری آماده کرده است و امروز روزی هست که باید به مشتری ارائه اش دهد پس باید طرح را در سیستمی که به لحاظ سرعت سیستم بالایی باشد در آن عملیات مربوط به Rnder کردن را انجام دهد و برایش ذخیره کردن خروجی زیاد مهم نباشد در اینصورت می تواند در مورده هاردها از RAID 0 استفاده کند که اگر یکی از دیسک ها بنا به هر دلیلی خراب شد از دست رفتن اطلاعات ضربه مهمی به طراح وارد نکند. این نوع از RAID در سناریوهایی بکار می رود که اهمیت داشتن اطلاعات بدون حتی یه ذره خطر و ریسک خیلی مهم می باشد و نباید یک ذره از اطلاعات خراب و یا پاک بشود. هدف این نوع ،Raid بهبود سرعت عملکرد است و سازماندهی داده ها با این روش، امکان خواندن و نوشتن سریع تر اطلاعات را فراهم می آورد. این دیسک ها جهت جلوگیری از دست رفتن اطلاعات و عملکرد سریع تر، به یکدیگر متصل می شوند. استفاده از روش ذخیره سازی به صورت آرایهای از دیسکهای متصل به هم، معمولا برای کامپیوترهایی با دیتابیسهای بزرگ موثر میباشد.

به همین منوال داده هایی که در سطرهای بعدی دیسک ها ذخیره شده اند با استفاده از بیت Parity قابل بازیابی می باشد. با سلام خدمت دوستان، در این آموزش قصد دارم در مورده بحث RAID بندی هاردها آموزشی خدمتتان ارائه دهم، برای شروع اول می خواهیم ببینیم که خوده مفهوم RAID چیست و برای چه منظوری استفاده می شود. این تکنیک شامل تقسیم بندی متعادل داده ها میان دو یا چند دستگاه ذخیره سازی ( HDDیا SDD) است. علاوه بر موارد ذکر شده، نسل دهم سرورهای اچ پی پیشرفت های چشمگیری نیز در زمینۀ ذخیره سازی داشته اند. حالا اگر بر حسب اتفاق یکی از هاردها از بین رفت و یا سوخت می توان با استفاده از مقدار بیت Parity آن داده ای که از دست رفته را دوباره بازیابی کرد. معایبش این هست که سرعت خواندن و نوشتن در این نوع از RAID ها خیلی بهتر است اما به لحاظ امنیت اطلاعات پایین هست بدین حالت که اگر یکی از دیسک ها خراب و یا به عبارتی بسوزد تقریبا نصف اطلاعات از بین خواهد رفت، حالا شاید این سوال در ذهنتان تداعی کند که با توجه به اینکه امنیت اطلاعات در این نوع از RAID ها کم است پس این نوع RAID به چه دردی می خورد؟

سرعت خواندن و نوشتن و امنیت اطلاعات در RAID 5 نسبت به RAID 1 و RAID 0 بهینه سازتر شده یعنی اگر بخواهیم واضح تر توضیح بدهیم امنیت اطلاعات در RAID 5 نسبت به RAID 0 بهتر شده و سرعت خواندن و نوشتن در RAID 5 نسبت به RAID 1 نیزبهینه سازتر شده. سرعت این حافظه های RAM نسبت به نسل های قبلی قابل مقایسه نبود و میتوانست تا پهنای باند 8.5 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند. RAID مبتنی بر نرم افزار به طور کلی عملکرد مشابه RAID مبتنی بر سخت افزار را فراهم می کند، اما کارایی و عملکرد آن کمتر از نسخه های سخت افزاری است. در جهان است. شرکت HP برای اطمینان از قابلیت امنیت و اطمینان و حداکثر به روز بودن سیستم، رم سرور HP را در محیط های بسیاری، تحت آزمایشات شدید و دقیقی قرار داده است. مرحله آخر انتخاب پاور مناسب برای سرور است .در این مرحله بهتر است با استفاده از نرم افزار Power Advisor شرکت HP مقدار برق مورد نیاز برای سرورمان را مشخص کنیم . فرض کنیم که دو دیسک با ظرفیت های 1T داریم که می خواهیم این دو دیسک را RAID 0 کنیم در مرحله اول این دو دیسک با هم تجمیع می شوند که در کل تبدیل به یک هارد Logical با ظرفیت 2T می شوند حالا اطلاعاتی که قرار هست بر روی این دیسک ذخیره شود به بسته هایی با ظرفیت های 64K تقسیم بندی می شوند این بسته های اطلاعاتی به صورت سطری بر روی سطح دیسک ها ذخیره می شود یعنی با توجه به اینکه دو دیسک با هم تجمیع شده اند ولی در حالت کلی تبدیل به یک دیسک منطقی شده اند به همین دلیل داده های 64k بصورت سطری ذخیره شدنشان از دیسک 1 شروع و به دیسک 2 ختم خواهد شد، داده 64k اولی در دیسک اولی ذخیره می شود و داده 64k دومی در دیسک دومی ذخیره می شود و داده64k سومی در دیسک اولی ذخیره می شود و داده 64k چهارمی در دیسک دومی ذخیره می شود و این عملکرد تا آخر به همین منوال پیش خواهد رفت یعنی در حالت کلی می توان نتیجه گرفت که با توجه به اینکه تعداد دیسک های ما دو عدد می باشد به همین دلیل نصف داده در دیسک اولی و نصف داده دیگر در دیسک دومی ذخیره خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *